Tajemniczy Ogród tropikalny w Paryżu

Paryż – Jardin d’Agronomie Tropical – Ogród tropikalny, jest tajemnicą Paryża, gdyż nie znajdziecie na pierwszych stronach przewodników. , Polecam, warto zobaczyć.  Wizyta w ogrodzie tropikalnym była dla mnie sentymentalną podróżą do czasów kolonialnych.

Dojazd koleją RER A z centrum Paryża do stacji Nogant Sur Marne.

Le-Jardin-DAgronomie-Tropicale
Ogród tropikalny mapa

Paryż ogród tropikalny – Le-Jardin-D’Agronomie-Tropicale

Nugent Sur Marne –położony na obrzeżach wschodniego Paryża, okolice rzeki Marne  znanej z „Cudu nad Marną” pokonania wojsk niemieckich podczas I Wojny Światowej. Określenie to zostało zapożyczone później  do „Cudu nad Wisłą”, kiedy polskie wojsko odparło atak Bolszewików na Warszawę.

Paryż Ogród tropikalny został założony na terenach leśnej posiadłości wschodniego Paryża przeznaczonej przez Napoleona III jako tereny rekreacyjne dla mieszkańców. W lipcu 1899 zostaje założony „Le Jardin  d’agronome Tropicale” którego dyrektorem zostaje   Jean Thadée Emmanuel Dybowski, Jan Dybowski herbu Nałęcz (ur. 20 kwietnia 1856 w Charonne, zm. 18 grudnia 1928 w Mandres) – francuski agronom, botanik i podróżnik polskiego pochodzenia. Syn oficera Powstania Listopadowego.

Historia ogrodu
Paryż ogród tropikalny

Paryż ogród tropikalny  - Le-Jardin-D'Agronomie-Tropicale HistoriaParyż ogród tropikalny – Le-Jardin-D’Agronomie-Tropicale Historia

Ogród tropikalny powstał aby rozmnażać rośliny przywiezione z kolonii francuski, między innymi Indochiny (obecnie Wietnam, Kambodża).  Dodatkowo był też miejscem wystaw. Z biegiem czasu całość znacznie podupadła, część została przekształcona na szpital dla żołnierzy a też miejscem dla kombatantów.

W związku z tym, że mieszkałam po drugiej stronie ulicy, to mogłam z łatwością udać się na spacer w każdy dzień, wybrałam niedzielę. Jak się domyślacie była to znakomita odskocznia od znanych zabytków Paryża. Okazało się, że jest to także znakomite miejsce dla rodzin na pikniki, więc wszędzie towarzyszyli mi Paryżanie.

Ogród tropikalny w Paryżu – dziedziniec
Bambusy

W otoczeniu rozrośniętych bambusów i innych roślin przypominających daleki wschód poczułam się jak w dalekiej podróży zagranicznej. A zniszczone budynki skojarzyły mi się z zapomnianym miejscem w dżungli.