Wersal ogród styl francuski – Ludwik XIV Król Słońce i jego ponadczasowe dzieło

Dwudziestodwuletni Ludwik XIV zostaje zaproszony przez Nicolasa Fouqueta, swojego ministra finansów na otwarcie Vaux Le Vicomte, nowo otwartego pałacu z ogrodem zaprojektowanym prze Andre Le Norte. Wszystko w  zupełnie nowym stylu. Zrobił niesamowite wrażenie na wszystkich gościach, a król był wściekły za zazdrości i poniżenia.  Za jego pieniądze, czyż ogród nie został zbudowany z pensji ministra opłacanego z jego skarbca, tworzy dzieło, które wzbudza zachwyt wszystkich zaproszonych. Zamroczony złością król, niemalże tupiąc nogą –  mówi ja chcę to samo, ale na skalę godną króla!

Minister trafia do więzienia, a Ludwik XIV zatrudnia Le Norte, aby stworzył ogród w Wersalu, godny tak potężnego monarchy. W ten sposób przejdzie do historii ogrodnictwa, tworząc ponadczasowe dzieło, styl francuski.

Wersal Pałac Ludwika XIV
Wersal Pałac Ludwika XIV
Ogród francuski..

Czym jest ogród francuski? Od ogrodów renesansowych, włoskich różni się przede wszystkim skalą i odejściem od tarasów. Okolice Paryża  to teren płaski. Dodatkowym, bardzo charakterystycznym elementem są kanały.

Spacerowaliśmy po ogrodzie dwa dni, ale nie udało się nam zobaczyć 300 hektarowego parku w całości. Oszczędności, które poczyniliśmy na rezygnacji z wypożyczenia pojazdu elektrycznego zemściły się okrutnie, gdyż nie dotarliśmy do końca ogrodu i ni zobaczyliśmy części angielskiej, założonej w późniejszym okresie.

Panowanie człowieka nad naturą, równo poprzycinane żywopłoty, a także geometryczne zaplanowanie całości zrobiło na mnie duże wrażenie. Dodatkowo woda w postaci kanałów, basenów z  fontannami. Konny rydwan wynurzający się z wody jest dla mnie połączeniem włoskiej sztuki, dziwnych stworów jak z willi Orsini z nieograniczoną przestrzenią Francji. Dynamika postaci, które wydawały się jakby odsłonięte przez ustępującą wodę pędziły prosto do Sali balowej na przyjęcie. Oglądałam go w momencie, kiedy zachodzące słońce oświetlało na złoto pałac położony na niewielkim wzniesieniu. Rozbudzona wyobraźnia mówiła mi, że niczym kopciuszek powinnam do nich dołączyć i zatrzymać rozpędzony orszak prze bramami pałacu.

Ogród włoski..

Włoskie ogrody były zasilane wodą z płynących z gór rzek, w Wersalu musiały tą funkcję spełnić pompy. Napełnienie wszystkich kanałów, w 300 hektarowym parku wodą, a później uruchomienie fontann wymagało połączenia geniuszu inżynieryjnego z pracą ogromnego zespołu ludzi.

Wersal widok od strony Grand Canal
Wersal widok od strony Grand Canal

Park jest usytuowany w taki sposób, że z Sali balowej od strony zachodniej  widać kanały i basen z konnym rydwanem, od północnej inny basen z fotonami, za którym horyzont zasłaniają rząd drzew tworzących tzw. Bousqet.

Wersal Rydwan
Wersal Rydwan
Idealny zakątek na schadzkę..
Idealny zakątek na schadzkę..
Żywopłot z grabu
Żywopłot z grabu
Wersal oranżeria
Wersal oranżeria
Wersal najpiękniejszy ogród Europy
Wersal najpiękniejszy ogród Europy

Paryż Ogród topikalny

Singapur Ogród Orchidei

Ogród Arabski – Hiszpania, Alhambra (Grenada)