Wersal ogród styl francuski – Ludwik XIV Król Słońce i jego ponadczasowe dzieło
Dwudziestodwuletni Ludwik XIV zostaje zaproszony przez Nicolasa Fouqueta, swojego ministra finansów na otwarcie Vaux Le Vicomte, nowo otwartego pałacu z ogrodem zaprojektowanym prze Andre Le Norte. Wszystko w zupełnie nowym stylu. Zrobił niesamowite wrażenie na wszystkich gościach, a król był wściekły za zazdrości i poniżenia. Za jego pieniądze, czyż ogród nie został zbudowany z pensji ministra opłacanego z jego skarbca, tworzy dzieło, które wzbudza zachwyt wszystkich zaproszonych. Zamroczony złością król, niemalże tupiąc nogą – mówi ja chcę to samo, ale na skalę godną króla!
Minister trafia do więzienia, a Ludwik XIV zatrudnia Le Norte, aby stworzył ogród w Wersalu, godny tak potężnego monarchy. W ten sposób przejdzie do historii ogrodnictwa, tworząc ponadczasowe dzieło, styl francuski.
Ogród francuski..
Czym jest ogród francuski? Od ogrodów renesansowych, włoskich różni się przede wszystkim skalą i odejściem od tarasów. Okolice Paryża to teren płaski. Dodatkowym, bardzo charakterystycznym elementem są kanały.
Spacerowaliśmy po ogrodzie dwa dni, ale nie udało się nam zobaczyć 300 hektarowego parku w całości. Oszczędności, które poczyniliśmy na rezygnacji z wypożyczenia pojazdu elektrycznego zemściły się okrutnie, gdyż nie dotarliśmy do końca ogrodu i ni zobaczyliśmy części angielskiej, założonej w późniejszym okresie.
Panowanie człowieka nad naturą, równo poprzycinane żywopłoty, a także geometryczne zaplanowanie całości zrobiło na mnie duże wrażenie. Dodatkowo woda w postaci kanałów, basenów z fontannami. Konny rydwan wynurzający się z wody jest dla mnie połączeniem włoskiej sztuki, dziwnych stworów jak z willi Orsini z nieograniczoną przestrzenią Francji. Dynamika postaci, które wydawały się jakby odsłonięte przez ustępującą wodę pędziły prosto do Sali balowej na przyjęcie. Oglądałam go w momencie, kiedy zachodzące słońce oświetlało na złoto pałac położony na niewielkim wzniesieniu. Rozbudzona wyobraźnia mówiła mi, że niczym kopciuszek powinnam do nich dołączyć i zatrzymać rozpędzony orszak prze bramami pałacu.
Ogród włoski..
Włoskie ogrody były zasilane wodą z płynących z gór rzek, w Wersalu musiały tą funkcję spełnić pompy. Napełnienie wszystkich kanałów, w 300 hektarowym parku wodą, a później uruchomienie fontann wymagało połączenia geniuszu inżynieryjnego z pracą ogromnego zespołu ludzi.
Park jest usytuowany w taki sposób, że z Sali balowej od strony zachodniej widać kanały i basen z konnym rydwanem, od północnej inny basen z fotonami, za którym horyzont zasłaniają rząd drzew tworzących tzw. Bousqet.
Paryż Ogród topikalny