Ćma bukszpanowa, azjatycka (łac. Cydlima perspectalis) – szkodnik bukszpanów, zwalczanie

Na początku wydawało mi się, że krzewy żywopłotu miały za mokro, gdyż są na granicy trawnika,  który jest podlewany codziennie i po prostu zaczęły usychać. Miałam się temu przyjrzeć, ale z braku czasu odkładałam to na później. Aż do momentu, kiedy odwiedzili nas goście i kuzynka opowiedziałam historię, jak walczyła z groźnym szkodnikiem, ćmą bukszpanową, który prawie zniszczył latami pielęgnowany bukszpan.  W związku tym jeszcze tego samego dnia, uzbrojona w sekator rozpoczęłam dokładną inspekcję, mojego trzyletniego bukszpanowego żywopłotu.

Ćma-bukszpanowa-młody-osobnik
Ćma bukszpanowa poczwarka

Rośliny, które wydawały mi się wcześniej, że są uschnięte, nie miały liści, a tylko szczątkowe łodygi pokryte były drobinkami, prawdopodobnie odchodami żarłocznych gąsienic. Trzy krzewy zostały zjedzone przez ćmę bukszpanową dosłownie do korzeni, pozostałe nie miały część gałęzi. W panice zaczęłam je przecinać i wrzucać wszystko do reklamówki. W międzyczasie natknęłam się na zielone gąsienice. Jedne, okazuje się młode osobniki – poczwarki, zupełnie zielone, bez drobnych włosków i te już w następnym stadium, przypominające nasze rodzime pełzające owady.

Następnego dnia kupiłam środek na gąsienice, sprzedawca powiedział mi, że do końca może nie działać aby zwalczyć ćmę azjatycką. Miał niestety rację, gdyż ciągle codziennie znajduje około 10 osobników, chociaż wydaje mi się,  że przeglądam każdy krzew bardzo dokładnie.  Szukam miejsc, gdzie znajduje się pajęczyna, w której ukryty jest kokon. Nie jest to zawsze regułą, gdyż gąsienice potrafią się ukryć z drugiej strony liścia.

Udawało mi się na razie wygrać z ćmą.

Po kilkukrotnym pryskaniu bukszpanów środkiem na gąsienice i codziennym przeglądaniu krzewów w końcu zniknęła (przynajmniej na razie….)

Tak było w ubiegłym roku.

W tym roku zaatakowała znowu. Gąsienic  było znacznie więcej i pojawiały się na wszystkich bukszpanach, które posiadam. Pryskałam regularnie środkiem na gąsienice – karate zenon i pomogło.

Ćma bukszpanowa

Cma bukszpanowa gasiennica
Cma bukszpanowa gąsienica

Ćma bukszpanowa gąsienica

Ćma bukszpanowa przywędrowała do Europy,  z partią roślin,  w 2007 z Azji wschodniej. Od tamtej pory znakomicie zadomowiła się większości krajów, żywiąc się bukszpanem uprawianym w naszych ogrodach od starożytności. Jako że jest autsajderem i ma gorzki smak, nie znalazła u nas naturalnego wroga.