Singapur Ogród Orchidei

Ogród orchidei
Ogród orchidei

SKĄD NAZWA ORCHIDEA

Zanim podzięlę się zdjęciamu z Sinagpuru Ogrodu Orchidei, to warto zacząć od….

Orchis, syn nimfy oraz satyra, trafił w lesie na festiwal Dionizosa (Bachus). Niestety nadmiar wypitych  trunków uderzył  mu do głowy i w ferworze zabawy zgubił poczucie zdrowego rozsądku. Przez co za próbę gwałtu na kapłance Dionizosa został bardzo surowo ukarany.  Został rozszarpany na kawałki przez Bachanalian. Pomimo, że jego ojciec  błagał  bogów o jego odkupienie, oni  nie przywrócili go do życia, po prostu zamienili go w kwiat – orchideę.

Orchidea jako rośliny kosmopolityczne występuję niemalże na wszystkich kontynentach, jednak tropiki mogą się poszczycić największą różnorodnością odmian, stąd wydaje się naturalnym że Ogród Botaniczny i Orchidei znajduję się w Singapurze. W XIX wieku ogród był kolonią brytyjską, kraju, gdzie praktycznie każdy jest zwariowany na punkcie ogrodnictwa, a czasy Wiktoriańskie były szczególne pod tym względem. Stąd też pomysł zbudowania ogrodu był czymś naturalnym. I tak w  1822 zostaje założony Ogród Botaniczny prze  Sir Stampford Raffles. Nic więc dziwnego, że jest on więc typowym ogrodem w stylu angielskim. W tamtych czasach udział w takim projekcie, był znakomitą okazją dla ogrodników zdobywającym doświadczenie w Kew Garden w Anglii, aby wypróbować soje siły w nowym klimacie.

Jak dojechać do Ogrodu

Dotarłam do Ogrodu Botanicznego metrem wysiadając na stacji MRT Botanic Garden, a następnie pieszo udałam się do Ogrodu Orchidei (trzeba kupić bilet wejściowy). Po drodze zaczęło padać więc zaopatrzyłam się w sklepie z pamiątkami w cudownie kolorowy parasol.

To,  co zobaczyłam przekraczając bramę wejściową (przed którą jak zwykle uprzejmi Singapurczycy zaproponowali, że zrobią mi zdjęcie zamiast walczyć z selfie, z czego skwapliwe skorzystałam) to ogród raj, idealny w każdej postaci. Same orchidee z natury są doskonałym   cudem natury, ale nagromadzenie je w jednym miejscu w otoczeniu wody, korzeni, egzotycznych roślin, które zapełniają tło daje poczucie nieosiągalnego raju.

Wyposażona więc, w doświadczenie pracy w ogrodzie zadałam sobie pytanie, ile godzin i ile osób musiało to pracować, aby stworzyć ten cud natury i go jeszcze utrzymać?

Ogród Orchidei Mapa

Singapur Ogród orchidei mapa

Każdy zakątek ogrodu, do którego udało mi się zajrzeć zawierał unikalną kompozycję, w której wykorzystywał jak tło rośliny rosnące w strefie tropikalnej. Co więcej nadciągające co chwile deszcze monsunowe i wysoka temperatura pobudzały rośliny do intensywnego wzrostu.

Ogód Orchidei Przykład klombu (Singapur)
Ogód Orchidei Przykład klombu (Singapur)
Ogród Orchidei Kwitną niektóre orchidee, ale liście tworzą powtarzalny ciąg
Ogród Orchidei Kwitną niektóre orchidee, ale liście tworzą powtarzalny ciąg
Jeż z żywopłotu
Jeż z żywopłotu
Orchidee, w otoczeniu roślin, które są u nas doniczkowymi
Orchidee, w otoczeniu roślin, które są u nas doniczkowymi
Moja ulubiona, ciemne liście i nieco skromny kwiat
Moja ulubiona, ciemne liście i nieco skromny kwiat

Zobacz też ogród tropikalny w Paryżu