Marzec – Prace w ogrodzie

Marzec jest miesiącem, gdzie pogoda może być zmienna, więc trudno zaplanować prace w ogrodzie. Trzeba korzystać z chwil, kiedy jest w miarę ciepło i słonecznie i wtedy przystąpić do zaplanowanych wcześniej prac.

W tym roku pierwsza połowa marca była zimna, nawet z opadami śniegu. Koniec miesiąca zrobił się znacznie cieplejszy, co wykorzystały krokusy otwierając kielichy i dzieląc się pyłkiem z pszczołami.

Przycinanie hortensji

Temperatura zaledwie +3 C, ale spomiędzy chmur czasami wyglądało słońce, kusząc aby jednak wyjść i i zacząć wiosenne porządki.
Tym razem wybór padł na hortensje. Zasuszone kwiaty fantastycznie zdobiły całą zimę. Wyglądały bardzo malowniczo przyprószone śniegiem. Teraz jest czas aby dały szansę nowym pędom.

Aby zoptymalizować pracę najpierw przycinam pędy z kwiatami, mniej więcej na równej wysokości. Następnie indywidualnie przeglądam każdy krzew wycinając wszystkie słabe i drobne pędy, gdyż one będą zabierały energię, która mam pójść w kwiaty. Staram się ograniczyć ilość gałęzi do minimum, gdyż zależy mi na dużych kwiatach.

Do cięcia wykorzystuję norzyce do żywopłotu i następnie sekator.

Odcięte kwiaty są bardzo lekkie więc łatwo porywa je wiatr. Trzeba je szybko sprzątnąć zaraz po ścięciu.