Galeria Północna w Warszawie – Ogród współczesny, na dachu

Żyjemy w czasach, gdy ekologia  jest motywem przewodnim w projektowaniu ogrodów. Zieleń to nie tylko otwarte przestrzenie, ale też „zielone budynki”, w  których dach jest ogrodem tarasem. Z niego więc, mieszkańcy mogą korzystać jak z otwartego skweru w  miejskim parku. Taki ogród posiada Galeria Północna w Warszawie.

Wybrałam się na spacer do Galerii Północnej w Warszawie, zaraz po jej otwarciu. Była to niedziela wolna od handlu, więc dała mi okazję zobaczyć jak mieszkańcy korzystają z zielonego patio. Miłe zaskoczenie, gdyż pomimo znakomitej pogody nie było tłumów,  tylko  spacerowicze, pewnie mieszkańcy okolicznych osiedli.

Ogród współczesny Galeria Północna
Galeria Północna w Warszawie Ogród współczesny
Ogród współczesny a zróżnicowanie roślinne

Oszczędny  jeśli chodzi o ilość gatunków roślin, bardzo charakterystyczna cecha dla ogrodów nowoczesnych, przemyślane rozplanowanie całości. Bliżej wyjścia ławki, stoliki, generalnie miejsca siedzące i plac zabaw dla dzieci. Idąc dalej  miejsca do relaksu w postaci leżaków na trawie, w otoczeniu brzozowego lasu. Faliście ukształtowany teren z  posadzonymi trawami przypomniał mi nasze rodzime wybrzeże. Całość w otoczeniu powszechnie panujących linii geometrycznych, którą stanowiły nadbudówki dachu.

Ogród współczesny (Galeria Północna)- proste geometryczne formy
Ogród współczesny (Galeria Północna)- proste geometryczne formy
Ograniczona ilość gatunków roślin
Galeria Północna w Warszawie Ograniczona ilość gatunków roślin

Zaplanowanie ogrodu

Ogród został tak zaplanowany, aby każdy znalazł dla siebie miejsce. Jest więc otwarta przestrzeń, gdzie miłośnicy słońca mogą się opalać na leżakach. Z roślin o giętkich gałęziach, pewnie wierzby została stworzona żywa altana, która latem chowa się pod liśćmi dając dzieciom kącik do zabawy. Ci którzy, mają ochotę poczytać jest miejsce pod dachem. Można z niego obserwować co się dzieje na patio, a więc jeśli wybieramy się z dziećmi, nie ruszać się z miejsca aby ich pilnować.

Żywa altana w ogrodzie ekologicznym (Galeria Północna)
Żywa altana w ogrodzie ekologicznym (Galeria Północna)

Na poziomie ogrodu Galerii Północnej jest zlokalizowany parking, stąd jeśli ktoś wybiera się z małym dzieckiem na wózku może łatwo dotrzeć.

Uwzględnienie ekologii (Galeria Północna)
Uwzględnienie ekologii (Galeria Północna)

Cała galeria posiada wielopoziomowy parking z miejscami dla rodzin wielodzietnych, a też dla zwolenników ekologii miejscem ładowania samochodu elektrycznego.

Galeria Północna
Galeria Północna
Zobacz też Alhambra, ogrody arabskie