Grudzień – prace w ogrodzie

Grudniowe prace w ogrodzie zależą od pogody. W tym miesiącu rzadko wychodzę do ogrodu, ale jeśli ubiorę się ciepło i wyjdę na zewnątrz zawsze coś się znajdzie do zrobienia, coś zaległego z poprzednich miesięcy albo też prace wcześniej zaplanowane.

Bielenie pni drzew

Pierwsze bielenie wapnem drzewek owocowych – zabieg ten należy zaplanować na  drugą połowę grudnia, gdy temperatura na zewnątrz jest dodatnia, ale jeszcze przed mrozami. Uchroni to drzewa przed pękaniem kory gdy nastąpi gwałtowny spadek temperatury.

 Wapno do bielenia można kupić w najbliższym sklepie ogrodniczym, albo w internecie. Ja kupiłam firmy Agrekol (wapno do bielenia i odkwaszania ziemi, polski produkt !)  i zgodnie z zaleceniem producenta do większego pojemnika wlałam 1 litr wody następnie powoli wsypywałam wapno intensywnie mieszając. 

Malowanie oczywiście przy bezdeszczowej pogodzie. Uwaga przy nierównej powierzchni kory lub podrapanej przez kota bardzo pryska.

Zakupiona opakowanie na 15 m2 wystarczyło mi na pobielenie 10 młodych drzewek i jeszcze połowa została. Wykorzystam resztę do odkwaszania ziemi.

Następny dzień powitał mnie małymi opadami, ale widzę drzewka są dalej intensywnie białe, a więc nic nie spłynęło. Gdyby tak się jednak stało, to zabieg trzeba powtórzyć, aby nasz sad pozostał biały do końca marca.

Bielenie-drzew-owocowych
Bielenie-drzew-owocowych
Usuwanie chwastów

Przy temperaturach powyżej 5 stopni Celsjusza pokusiłam się na pozbycie chwastów, perzu i niechcianych traw, które teraz mogłam wyrwać z łatwością wraz z korzeniami. Grudniowe odchwaszczanie ogrodu jest pracą bardzo motywującą, gdyż chwasty nie odrastają.

Odkwaszanie gleby

Oczyszczoną ziemię można odkwasić posypując ją wapnem, a następnie mieszając je z wierzchnią warstwą ziemi.

Odśnieżanie iglaków

Odśnieżanie gałązek przykrytych śniegiem. W przypadku intensywnych opadów, mokry śnieg może znacząco obciążyć gałęzie, zwłaszcza iglaków. Aby zapobiec ich złamaniu, przy większych drzewach jak sosna może to prowadzić nawet do większych uszkodzeń, np. ogrodzenia, należy więc regularnie strzepywać zalegający biały puch.

zima śnieg
Zima śnieg