Wrzesień prace w ogrodzie
Sadzimy tulipany
Kolega z Indii zapytał mnie, czy też sadzę tulipany w wrześniu jak jego znajomy z Londynu. Odpowiedziałam tak, gdyż jest to miesiąc kiedy myślimy o nadchodzącej wiośnie.
Tulipany kupuję w okolicznym sklepie ogrodniczym i sadzę je grupami, w różnych miejscach ogrodu, aby na wiosnę z przyjemnością odkrywać jak wypuszczą liście z ziemi.
Generalna zasada jest że sadzimy je na trzykrotną wysokość cebulki.

Zakładamy lub powiększamy wrzosowisko
Pierwszy raz założyłam wrzosowisko pod sonami. Posadziłam kilkadziesiąt wrzosów i przyznam, że w otoczeniu brzóz, sosen, sosny górskiej prezentowało się całkiem nieźle.
Tym większe było moje rozczarowanie, gdy większość wrzosów uschła. W zasadzie zostały trzy, które po przycięciu na wiosnę (obcinamy część kwitnącą) znakomicie się rozrosły u zakwitły jeszcze obficiej.
Zaczęłam zastanawiać się nad przyczyną. Wrzosy, które przetrwały zostały posadzone obok kamieni otoczaków. Widocznie zatrzymały wilgoć. W następnym roku, obok posadzonym nowo wrzosów ułożyłam otoczaki i Bingo! Przetrwały i pięknie zakwitły.
Ziemia pod sosnami jest z natury sucha, do tego nie dociera do niej deszcz gdyż chronią ją gałęzie sony. Wrzosy maja bardzo płytki system korzeniowy, który łatwo ulega przesuszeniu.
Oto kilka zasad, których się trzymam:
- Kupuję dobrze rozkrzewione wrzosy w centrum ogrodniczym
- Mieszam ziemię z gotową ziemią do roślin kwaśnolubnych
- Sadzę wrzos na równi z ziemią
- Umieszczam obok otoczaka (można też kupić w najbliższym centrum ogrodniczym, nie zabierajcie ich z pola, gdyż są czyjąś własnością)
- Obficie podlewam
- Przykrywam na zimę Agro włókniną
- Na wiosnę obcinam przekwitłe końcówki

Przycinamy dziką różę
Dzika róża kwitnie na dwuletnich pędach, więc jeśli chcemy ją odmłodzić to przycinamy gałęzie z owocami lub te zdrewniałe.