Wrzesień prace w ogrodzie

Sadzimy tulipany

Kolega z Indii zapytał mnie, czy też sadzę tulipany w wrześniu jak jego znajomy z Londynu. Odpowiedziałam tak, gdyż jest to miesiąc kiedy myślimy o nadchodzącej wiośnie.

Tulipany kupuję w okolicznym sklepie ogrodniczym i sadzę je grupami, w różnych miejscach ogrodu, aby na wiosnę z przyjemnością odkrywać jak wypuszczą liście z ziemi.

Generalna zasada jest że sadzimy je na trzykrotną wysokość cebulki.

Tulipany

Zakładamy lub powiększamy wrzosowisko

Pierwszy raz założyłam wrzosowisko pod sonami. Posadziłam kilkadziesiąt wrzosów i przyznam, że w otoczeniu brzóz, sosen, sosny górskiej prezentowało się całkiem nieźle.

Tym większe było moje rozczarowanie, gdy większość wrzosów uschła. W zasadzie zostały trzy, które po przycięciu na wiosnę (obcinamy część kwitnącą) znakomicie się rozrosły u zakwitły jeszcze obficiej.

Zaczęłam zastanawiać się nad przyczyną. Wrzosy, które przetrwały zostały posadzone obok kamieni otoczaków. Widocznie zatrzymały wilgoć. W następnym roku, obok posadzonym nowo wrzosów ułożyłam otoczaki i Bingo! Przetrwały i pięknie zakwitły.

Ziemia pod sosnami jest z natury sucha, do tego nie dociera do niej deszcz gdyż chronią ją gałęzie sony. Wrzosy maja bardzo płytki system korzeniowy, który łatwo ulega przesuszeniu.

Oto kilka zasad, których się trzymam:

  1. Kupuję dobrze rozkrzewione wrzosy w centrum ogrodniczym
  2. Mieszam ziemię z gotową ziemią do roślin kwaśnolubnych
  3. Sadzę wrzos na równi z ziemią
  4. Umieszczam obok otoczaka (można też kupić w najbliższym centrum ogrodniczym, nie zabierajcie ich z pola, gdyż są czyjąś własnością)
  5. Obficie podlewam
  6. Przykrywam na zimę Agro włókniną
  7. Na wiosnę obcinam przekwitłe końcówki
Wrzosy

Przycinamy dziką różę

Dzika róża kwitnie na dwuletnich pędach, więc jeśli chcemy ją odmłodzić to przycinamy gałęzie z owocami lub te zdrewniałe.